Aroganță și egoism…

aroganta-si-egoism„Nu este oare acesta lemnarul?”, au spus despre Isus când l-au revăzut. Deși încă aveau o mulțime de întrebări fără răspuns, deși erau uimiți de înțelepciunea și de minunile sale, nu au vrut să accepte că omul din fața lor este mai mult decât „lemnarul”. Erau convinși că știu totul despre Isus din Nazaret, pentru că era acel tânăr care crescuse printre ei, în cetatea lor. Și pentru că îi cunoșteau familia și rudele, s-au pus de acord și au hotărât că Isus nu poate fi altceva decât un tâmplar. Cum să fie vecinul lor un învățător? Mai mult, cum să fie tocmai el Mesia?! Chiar nu erau alții mai buni în cetate? Tocmai fiul Mariei să vină și să ne învețe pe noi?

Atunci Isus le-a privit sufletul și prin ochii săi Dumnezeu a văzut necredința oamenilor, chipul, gândurile și cuvintele celor care nu cred, ne-a văzut pe noi. Apoi a proclamat adevărul care continuă să fie strigat în zeci de localități și familii până în zilele noastre: „Un profet nu este dispreţuit decât în patria lui, printre rudele sale şi în casa lui”.

Meditând cuvintele lui Cristos și încercând să pătrundem în misterele evangheliei, descoperim că Domnul nu s-a mulțimit să ne ofere doar o unitate de măsură pentru credința noastră, ci și un „sistem de valori” cu care putem măsura umanitatea din noi. Evanghelia, atunci când este pusă în viața noastră, devine ca un o hârtie de turnesol cu care ne măsurăm intensitatea viciilor și a virtuților, ura și iubirea. Astfel, dacă lăsăm această pagină a evangheliei să intre în sufletul nostru, putem verifica nivelul de aroganță și de egoism din viața noastră.

Suntem plini de aroganță, asemenea locuitorilor din Nazaret, dacă pretindem că știm totul despre cel din fața noastră. Nimeni, în afară de Dumnezeu, nu poate pătrunde în profunzimea unui om și nimeni nu-și poate atribui sieși acest har de a ști totul, absolut totul despre un om. În fiecare om există taine, miracole, suferințe, împliniri care sunt „secretele” lui cu Dumnezeu sau cu un alt suflet. Iar nouă ne revine obligația să trăim împăcați cu limitele cunoașterii noastre despre celălat și plini de respect pentru ceea ce se află în sufletul fiecărei persoane.

Totodată avem un nivel ridicat de egoism atunci când nu-l lăsăm pe celălalt să fie mai bun decât noi. Suntem egoiști atunci când considerăm că nimeni nu are voie să depășească standardele pe care le-am stabilit noi sau comunitatea noastră. Egoismul ne împiedică să lăsăm loc miracolului care se poate întâmpla în viața celuilalt sau pe care celălalt îl poate purta în viața noastră.

Celor aroganți și egoiști Cristos le repetă ceea ce a spus cărturarilor și fariseilor ipocriți: „Vai vouă! Voi închideți împărăția cerurilor înaintea oamenilor: nici voi nu intrați și nici pe cei care ar voi să intre nu-i lăsați să intre” (Mt 23,13).


Cristos locuiește în cel de lângă tine:
în el și prin el continuă să facă minuni!


1 februarie 2017 

Miercuri din săptămâna a 4-a de peste an
Sf. Verdiana, fc.
Evr 12,4-7.11-15; Ps 102; Mc 6,1-6

LECTURA I
Pe cel pe care îl iubeşte, Domnul îl pedepseşte.
Citire din Scrisoarea către Evrei 12,4-7.11-15
Fraţilor, luptând contra păcatului, voi nu v-aţi împotrivit încă până la sânge 5 şi aţi uitat sfatul care v-a fost dat ca unor fii: „Fiul meu, nu refuza disciplina Domnului şi nu te descuraja când eşti mustrat de el! 6 Căci pe cel pe care îl iubeşte Domnul îl pedepseşte şi îl bate cu nuiaua pe orice fiu pe care îl primeşte!” 7 Ceea ce înduraţi este spre învăţătura voastră. Dumnezeu vă tratează ca pe nişte fii; căci care este fiul pe care tatăl nu-l pedepseşte? 11 Orice pedeapsă nu pare să fie pe moment bucurie, ci întristare; dar mai târziu aduce, în schimb, celor care au fost încercaţi de ea, rodul dătător de pace al dreptăţii. 12 De aceea, îndreptaţi mâinile moleşite şi genunchii fără vlagă 13 şi faceţi drumuri drepte pentru picioarele voastre, pentru ca cel şchiop să nu se abată, ci mai degrabă să se vindece! 14 Urmăriţi pacea cu toţi şi sfinţenia fără de care nimeni nu-l va vedea pe Domnul! 15 Vegheaţi ca nimănui să nu-i lipsească harul lui Dumnezeu, pentru ca nicio rădăcină de amărăciune să nu crească provocând tulburare şi prin ea să se molipsească mulţi!

Cuvântul Domnului

PSALMUL RESPONSORIAL
Ps 102(103),1-2.13-14.17-18a (R.: cf. 13)
R.: Domnul ne iubeşte, ca un tată pe copiii săi.

1 Binecuvântează, suflete al meu, pe Domnul
şi tot ce este în mine să binecuvânteze numele său cel sfânt!
2 Binecuvântează, suflete al meu, pe Domnul
şi nu uita nicicând de binefacerile sale! R.

13 Aşa cum un tată îşi iubeşte copiii,
aşa îi iubeşte Domnul pe cei care se tem de el.
14 Căci el ştie din ce am fost plăsmuiţi
şi nu uită că suntem ţărână. R.

17 Dar îndurarea Domnului rămâne din veac şi până-n veac
peste cel care de el se teme
şi dreptatea lui peste copiii copiilor lor,
18a peste cei care păzesc alianţa sa. R.

ACLAMAŢIE LA EVANGHELIE In 10,27
(Aleluia) „Oile mele ascultă glasul meu, spune Domnul; eu le cunosc, iar ele mă urmează”. (Aleluia)

EVANGHELIA
Un profet nu este dispreţuit decât în patria lui.
Citire din Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Marcu 6,1-6
În acel timp, Isus a ieşit de acolo şi a venit în locul lui natal, iar discipolii îl urmau. 2 Fiind zi de sâmbătă, Isus a început să înveţe în sinagogă şi mulţi dintre cei care îl ascultau se mirau, spunând: „De unde toate acestea? Şi ce este această înţelepciune care i s-a dat şi aceste minuni care se fac prin mâinile lui? 3 Nu este oare acesta lemnarul, fiul Mariei, fratele lui Iacob, al lui Ioses, al lui Iuda şi Simon? Şi surorile lui nu sunt oare aici, la noi?” Şi se scandalizau de el. 4 Dar Isus le-a zis: „Un profet nu este dispreţuit decât în patria lui, printre rudele sale şi în casa lui”. 5 Şi nu a putut face acolo nicio minune, decât doar şi-a pus mâinile peste câţiva bolnavi şi i-a vindecat. 6 Şi se mira de necredinţa lor. Apoi, cutreiera satele din jur învăţând.

Cuvântul Domnului

Reclame

1 gând despre „Aroganță și egoism…

 1. A republicat asta pe Prea târziu te-am iubit… și a comentat:

  Domnul nu s-a mulțimit să ne ofere doar o unitate de măsură pentru credința noastră, ci și un „sistem de valori” cu care putem măsura umanitatea din noi. Evanghelia, atunci când este pusă în viața noastră, devine ca un o hârtie de turnesol cu care ne măsurăm intensitatea viciilor și a virtuților, ura și iubirea. Astfel, dacă lăsăm această pagină a evangheliei să intre în sufletul nostru, putem verifica nivelul de aroganță și de egoism din viața noastră.

  Suntem plini de aroganță, asemenea locuitorilor din Nazaret, dacă pretindem că știm totul despre cel din fața noastră. Nimeni, în afară de Dumnezeu, nu poate pătrunde în profunzimea unui om și nimeni nu-și poate atribui sieși acest har de a ști totul, absolut totul despre un om. În fiecare om există taine, miracole, suferințe, împliniri care sunt „secretele” lui cu Dumnezeu sau cu un alt suflet. Iar nouă ne revine obligația să trăim împăcați cu limitele cunoașterii noastre despre celălat și plini de respect pentru ceea ce se află în sufletul fiecărei persoane.

  Totodată avem un nivel ridicat de egoism atunci când nu-l lăsăm pe celălalt să fie mai bun decât noi. Suntem egoiști atunci când considerăm că nimeni nu are voie să depășească standardele pe care le-am stabilit noi sau comunitatea noastră. Egoismul ne împiedică să lăsăm loc miracolului care se poate întâmpla în viața celuilalt sau pe care celălalt îl poate purta în viața noastră.

  Celor aroganți și egoiști Cristos le repetă ceea ce a spus cărturarilor și fariseilor ipocriți: „Vai vouă! Voi închideți împărăția cerurilor înaintea oamenilor: nici voi nu intrați și nici pe cei care ar voi să intre nu-i lăsați să intre” (Mt 23,13).

  Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

paxlaur@yahoo.com 7:00 - 22:00
%d blogeri au apreciat asta: