O, dacă oamenii ar înțelege în sfârșit că este imposibil să ajungă la profunzimea bogățiilor și înțelepciunii lui Dumnezeu, dacă mai întâi nu intră în strâmtoarea suferințelor de multe feluri și dacă sufletul nu-și pune în ele mângâierea și dorința! Sufletul care dorește cu adevărat înțelepciunea divină dorește cu adevărat să intre mai întâi în strâmtoarea crucii.
De aceea, sfântul Paul îi îndemna pe efeseni să nu se descurajeze din cauza încercărilor, ci să rămână tari și înrădăcinați și întemeiați în iubire, să puteți înțelege împreună cu toți sfinții care este lărgimea și lungimea, înălțimea și profunzimea și să cunoașteți iubirea fără de margini a lui Cristos, ca să fiți plini în toate de plinătatea lui Dumnezeu (Ef 3,17-19).
Căci poarta prin care se poate ajunge astfel la bogățiile înțelepciunii lui este crucea. Aceasta este o poartă îngustă și, dacă mulți râvnesc bogățiile care pot fi atinse prin ea, totuși, puțini sunt aceia care doresc să intre prin ea.
(Din Cântarea spirituală de sfântul Ioan al Crucii, preot
Red. B, str. 36-37, ed. E. Pacho, S. Juan de la Cruz,
Obras completas, Burgos 1982, 1124-1135)
Lasă un comentariu